KEDVEZMÉNYESEN KIZÁRÓLAG NÁLUNK!
Munkácsy Mihály születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából rendezett nagyszabású kiállításon több mint száz műalkotás, archív fotók, dokumentumok és kultusztárgyak segítenek még jobban megismerni az egyik leghíresebb magyar festő életét, sikereit és páratlanul gazdag életművét.
Regisztrálj most ingyenesen a Liget+ rendszerbe (ha még nincs fiókod), és élvezd te is az első vásárlásod utáni automatikus 10% kedvezményt a kiállításra! A kedvezmény mennyiségi korlát nélkül érvényes.
A 19. század utolsó harmadában Munkácsy Mihály kora egyik leghíresebb magyar festője volt, máig a magyar kultúra alappilléreinek számító művekkel ajándékozta meg az utókort. Hírnevéhez éppúgy hozzájárultak óriásvásznai mint a tehetős nagypolgárság világát megjelenítő szalonzsánerei. Ő maga egyéni megjelenésével is valóságos jelenség volt, személyét már életében hódolat övezte. Ehhez nem csak tehetsége, hanem korának viszonyaihoz képest tudatosan felépített imázsa is hozzájárult. Jelen kiállítás egyebek közt arra tesz kísérletet, hogy bemutassa azokat a karriertörténeti vonásokat, a festőt segítő személyeket, és mai szóval élve marketing fogásokat, amelyek mind szükségeltettek a Munkácsy-hírnév felépítéséhez.
Az 1844-ben Lieb Mihály Leó néven született festőóriásunk korán árvaságra jutott és asztalosinasként kezdett dolgozni, ám hamarosan kiderült tehetsége, és meg sem állt a világhírig. Művészeti tanulmányait Bécsben, Párizsban, Münchenben és Düsseldorfban folytatta, hazatérése után magyarosította a nevét Munkácsyra. A korra jellemző impresszionizmus helyett a realista ábrázolás felé fordult, 1869-ben aranyérmet szerzett a Párizsi Szalonon Siralomház című művével, és egycsapásra híres lett.
Nem sokkal később Párizsba költözött, megházasodott és befutott festővé, a francia főváros közéletének illusztris szereplőjévé vált. Munkácsy Mihály 1880 és 1895 között festette meg talán egyik leghíresebb alkotását, a monumentális Krisztus-trilógiát, 1891-ben pedig megbízást kapott a Honfoglalás megfestésére. Minden esetben a rá jelllemző alapossággal folytatott kutatásokat - tanulmányozott akár régészeti anyagokat is -, a nagy művek megalkotását megelőzően. Fiatalkori betegség szövődményeként, 1900-ban, mindössze 57 évesen halt meg. Magyarországon halálakor a közvélemény a 19. század egyik legnagyobb magyar művészeként gyászolta.
Vedd meg a jegyed kedvezménnyel a 2024-es Munkácsy kiállításra, és biztosítsd a helyed akár a nyitóhétvégére!
A Munkácsy kiállítás a Szépművészeti Múzeumban vár mindenkit, aki azokra a társadalom- és kultúrtörténeti tényezőkre kíváncsi, amelyek a művész 1870–1880-as években kibontakozó karrierjét befolyásolták, hozzájárultak hírnevéhez és a máig töretlen Munkácsy-kultusz kialakulásához. Ez az első olyan Munkácsynak szentelt monografikus kiállítás, amelyben a festő munkássága nemzetközi kontextusban, külföldi analógiák és híres kortársak említése mentén bontakozik ki, rámutatva az életmű nemzetközi beágyazottságára. A már életében géniuszként ünnepelt festő szociografikus vénája is tettenérhető a kiállítás anyagában: Munkácsy Mihály nagy műgonddal tanulmányozta és ábrázolta korának karaktereit, a városi és a vidéki élet eseményeit egyaránt, életképfestészete is kimagasló.