Gábriel arkangyal szobra

Magyarország egyik legismertebb jelképe Gábriel arkangyal szobra, mely a Hősök terén álló Millenniumi emlékmű központi alakja. Zala György alkotása több mint 120 éve, 1901. óta őrködik egy korinthoszi oszlopon állva a város felett, ha turistaként érkezünk Budapestre, biztosan vetünk rá egy pillantást. De ismerjük-e magyar történelem emblematikus legendáját, mely Gábriel arkangyal fontos szerepéről szól? Tudjuk-e mi történik épp a szoborral, mely "leszállt" őrhelyéről? Itt mindent megtalálsz, amit Gábriel múltjáról, jelenéről, és jövőjéről tudni érdemes!

Millenniumi emlékmű a Hősök terén

Az 1891-es évben terjesztette a Fővárosi Közgyűlés az országgyűlés elé azt a kezdeményezést, mely szerint a millennium alkalmából készüljön a nemzet ezeréves múltjának méltó emléket állító, köztéri emlékmű. A választás az Andrássy út városligeti végére, illetve a Schickedanz Albert - Zala György építész–szobrász párosra esett, akik a historikus ábrázolásmód mellett döntöttek: tizennégy királyszobor kapott helyett az emlékmű félkörében,  középpontjába pedig egy magasba törő oszlop került tetején Gábriel arkangyal közel ötméteres szobrával.

 

Miért éppen Gábriel?

Gábriel a hét főangyal egyike, a megújulás és a feltámadás angyala, Isten hírvivője. A legenda szerint II. Szilveszter pápa a lengyel uralkodónak szerette volna adni a Szent Koronát, egy éjjel azonban álmot látott, amelyben Gábriel arkangyal felszólította, hogy a koronát annak az ismeretlen országból érkező követnek adja, aki másnap reggel elsőként megjelenik előtte. Másnap korán reggel a magyar követ, Asztrik kalocsai érsek jelentkezett a pápánál, hogy István fejedelemnek királyi koronát kérjen. II. Szilveszter követte az angyali látomás utasítását, a magyar követnek adta a koronát, s  egy keresztet is küldött vele, amellyel Istvánt a keresztény hit terjesztésében szerzett érdemeiért apostoli jogokkal ruházta fel. A Gábriel-szobor kezébe helyezett korona és kettős kereszt a pápa látomását és a keresztény magyar állam születését jelképezi.

Érdekességek a szoborról

  • A közel ötméteres bronz alkotás egy 36 méteres korinthoszi oszlopon áll a Millenniumi emlékmű központi alakjaként. 
  • A bronz gömb beton magjának minimum 0.5-1 tonnás tömege ellensúlyként viselkedik a szárnyakra ható szélnyomással szemben.
  • A szobor 3-6 mm falvastagságú bronzöntvényekből áll, a szélterhelés és az szárnyak mérete miatt belül vasszerkezet stabilizálja.
  • Az öntvényeket a Gladenbeck Bronzöntöde készítette a Váci út 175. szám alatti műhelyében. Anno a Gábriel szobor készült el elsőként az emlékmű alakjai közül.
  • Mielőtt végső helyére került volna kiküldték Párizsba, az 1900. évi világkiállításra, ahol a magyar szekció emblematikus műtárgyaként elnyerte a mustra nagydíját.

Elkerülhetetlen az átfogó restaurálás

 

A Millecentenárium alkalmából, a kilencvenes évek közepén ugyan lezajlott az emlékmű felújítása, azonban az arkangyal szobor szerkezetét - idő- és forrás hiányában - érintetlenül hagyták, csupán felszíni javításokat végeztek rajta. 2021-ben, a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus előtt megtisztították és újrapatinázták a szobrot, ekkor jutott a Nemzeti Örökség Intézetének (NÖRI) tudomására, hogy olyan komoly sérülések vannak rajta, amelyek egy a korábbiaknál sokkal átfogóbb restaurálás előkészítését teszik szükségessé. A bronz főalak és az alatta található korinthoszi fejezet díszeinek rögzítései kritikus állapotúak, leemelésük és műhelyben történő helyreállításuk elkerülhetetlen.

Galéria kép 0
Galéria kép 1
Galéria kép 2
Galéria kép 3
Galéria kép 4
Galéria kép 5

Az angyal 120 év után elhagyja őrhelyét

 

2023. decemberében részletesen felmérték a szobor állapotát, amely alapján mindenre kiterjedő restaurátori terv készült, különös tekintettel a plasztikailag értékes részek védelmére - mint például a „ZALA GYÖRGY 1897” felirat -, valamint a figurális rész épségének teljes megóvására. 2024 nyarán a szakemberek kidolgozták a rendkívül összetett leemelési és elszállítás folyamatot, az év végén pedig az angyal valóban elhagyta őrhelyét.

Magyarország őrangyala. A Hősök tere Gábriel szobra kiállítás

 

Addig sem maradunk azonban látnivaló nélkül, míg a bronzszobor teljes megújítását végzik a szakemberek, hiszen a Városliget Látogatóközpontban ingyenes kiállítás nyílt Magyarország őrangyala. A Hősök tere Gábriel szobra címmel. A különleges tárlaton az érdeklődők nemcsak a magyar főváros emblematikus szobrának történetét ismerhetik meg, hanem Zala György alkotásának eredeti mérettel megegyező, mintegy ötméteres másolatát is megcsodálhatják, valamint egyéb kapcsolódó érdekességekkel is találkozhatnak. Ne hagyd ki a kiállítást, hiszen talán újabb 120 évet kell várni a következőre - látogass el te is az angyalhoz!

Időszaki kiállítás
Városliget Látogatóközpont

Egy különleges élménytér nyílt a Városliget Látogatóközpontban, ahol az érdeklődők megismerhetik a Hősök terén álló Gabriel arkangyal szobrának történetét, sőt testközelből is megcsodálhatják az alkotás eredeti mérettel megegyező, mintegy ötméteres másolatát.