Magyarországon először: Mezopotámia kiállítás a Szépművészetiben!

Válts jegyet elsőként az Istenek és démonok királysága. Mezopotámia Kr. e. 1000-500 című tárlatra! A kiállítás 2024. október 5. - 2025. február 2. között látogatható.

Regisztrálj ingyenesen a Liget+ tagságra, mert tagjaink számára 10 %-os kedvezményes áron érhető el a belépő! Ne maradj le erről a különleges, ókori utazásról, foglald le helyed most!

Galéria kép 0

Ha az iskolai történelemórákról eszedbe jut az ókor hét csodája, Szemiramisz függőkertje, netalán még a Tigris és Eufrátesz folyók vidéke is feldereng, akkor jó helyen jársz. A mai Irak, Szíria és Törökország területén található egykori királyság, Mezopotámia művészetét, kultúráját mutatja be először Magyarországon a Szépművészeti Múzeum új időszaki kiállítása. Összesen 150 eredeti tárgy lesz látható Európa 7 neves gyűjteményéből!

Közös kaland: egy letűnt birodalom felfedezése

A Kr. e. I. évezred első felének idejébe, az Újasszír és az Újbabilóni Birodalom korába vezet el bennünkettárlat, melynek értékes műtárgyai a XIX. században és a XX. század elején zajló mezopotámiai ásatások során feltárt Assur, Babilón, Dúr-Sarrukín és Kalhu városából származnak. A kiállítás betekintést nyújt e letűnt világba, mely az Európai kultúra egyik bölcsöjének számít.

 

A látogatók a kilenc szekcióra bontott kiállításon megcsodálhatják az asszír palotákból származó domborműveket, valamint a Babilónban feltárt, híres Istár-kapu sárkánykígyóját és a felvonulási utat díszítő oroszlánját ábrázoló mázastégla-díszeket. Emellett a Pazuzu és Lamastu démonokat megjelenítő kisszobrok, illetve amulettek, valamint asszír és babilóni királyokat ábrázoló alkotások is láthatóak lesznek. Többek közt a Babilóni teremtéseposzt és a Bibliából is ismert asszír és babilóni királyok történeti szövegeit is bemutatjuk ékírásos táblákon. A tárlat lezáró szakasza a jól ismert, bibliai Bábel tornya motívumával, valamint a mezopotámiai démonvilág változatos popkulturális adaptációival is foglalkozik.

 

Jegyek elérhetőek a Liget+ rendszerében! Regisztrálj ingyen és biztosítsd a helyed további költségek nélkül, most 10% kedvezménnyel!

Galéria kép 0

Utoljára 20 évvel ezelőtt láthattunk ilyen kiállítást Bécsben! A Szépművészeti Múzeum  Istenek és démonok királysága. Mezopotámia Kr. e. 1000-500 című tárlatára érkező tárgyak közül több szimbolikus jelentőségű alkotás, melyeket korábban még sosem adtak kölcsön. Soha vissza nem térő alkalmat kínálunk tehát, hogy egyazon helyen csodálhasd meg azt az ókori világot, mely a Bibliának és közvetve európai kultúránknak is kiindulópontja volt!

Ritka műkincsek külföldi gyűjteményekből

A fantasztikus kultúrtörténeti utazás magját a XIX. században és a XX. század elején zajló mezopotámiai ásatások során talált tárgyak adják, melyeket többek közt a berlini Vorderasiatisches Museum, a párizsi Musée du Louvre és a Bibliothèque nationale de France, a bécsi Kunsthistorisches Museum, a National Museum of Denmark, a koppenhágai Ny Carlsberg Glyptotek és a drezdai Staatlichen Kunstsammlungen Dresden falai között őriznek. 

 

Az MTA–ELTE Lendület Asszír és Babilóni Istenvilág kutatócsoportja és a Szépművészeti Múzeum közös tárlata bemutatja a jól ismert bibliai Bábel tornya motívumát is a múzeum gyűjteményében őrzött németalföldi festményeken és a XX. századi magyar művészeti alkotásokon keresztül. Ezáltal az ókori műtárgyak mellett a festészet és a grafika is szerepet kap, valamint a mezopotámiai démonvilág változatos popkulturális adaptációját is megismerhetjük a kiállítás segítségével.

 

Jegyek elérhetőek a Liget+ rendszerében! Regisztrálj ingyen és biztosítsd a helyed további költségek nélkül, most 10% kedvezménnyel!

Képek forrása:

 

1. Lépő oroszlán a babilóni Felvonulási útról

II. Nabú-kudurrí-uszur uralkodási ideje (Kr. e. 604–562)

mázas tégla; m.: 105 cm, sz.: 230 cm, v.: 20,5 cm

Kunsthistorisches Museum, Bécs;

© KHM-Museumsverband

 

2. Németalföldi festő Bábel tornya

1600 körül

olaj, tölgyfa; 46,7 × 69,9 cm

Szépművészeti Múzeum, Budapest

© Szépművészeti Múzeum, Budapest